Kişisel Veriler ile İlgili Dünyadan Gelişmeler

Anasayfa / Blog

Kişisel Veriler ile İlgili Dünyadan Gelişmeler
  • Mastercard tarafından dünya genelinde biyometrik ödeme teknolojilerinin en çok kullanıldığı Asya Pasifik bölgesinde yapılan bir araştırmaya göre;

Katılımcıların %72’si biyometrik verilerine hangi kuruluşların ulaşabileceği konusunda endişe duyduğunu belirtirken %70’i işlemlerini gerçekleştirmek için parmak izi veya yüz tanıma yöntemleri kullanmanın şifrelerini hatırlamaktan daha kolay olduğunu, %53’ü ise bu yöntemlerin şifre girmekten daha hızlı sonuç vermesi nedeniyle biyometrik verilerini paylaşmada sakınca görmediklerini belirtti.

  • ABD’nin Kolorado eyaletinde her yıl düzenlenen sanat yarışmasında yapay zekâ tarafından yapılan bir resim birinci oldu.

“Uzay Opera Tiyatrosu” adlı kazanan sanat eserinin sahibi diğer sanatçılar tarafından hile yapmakla suçlansa da eserinin hiçbir kuralı çiğnemeden yarışmayı kazandığını belirtti.

  • Google, lokayson verilerinin toplanmasına ilişkin olarak kullanıcıları yanılttığı gerekçesiyle 60 milyon Avustralya doları ödemeyi kabul etti.

Olayın temelinde, bir kullanıcının konum geçmişi “kapalı” olarak ayarlanmış olmasına rağmen web etkinlikleri “açık” ise ve uygulamalarından biri kullanımda ise Şirket’in lokasyon verilerine erişebildiği ve bunları işlemeye devam edebildiği iddiası bulunmaktaydı.

  • Google, üçüncü taraf çerezlerin devre dışı bırakılmasını 2024 yılına ertelediğini duyurdu.

Şirket yaptığı açıklamada, üçüncü taraf çerezlerin yerine geçmek üzere geliştirilen teknolojilerin denenmesi için daha fazla süre gerektiğini ve reklam verenlerin bu değişime uyum sağlamaları için zamana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

  • TikTok’un Avrupa’da hedefli reklamcılık süreçlerinde uygulamaya koymayı planladığı gizlilik politikası güncellemesi İtalya tarafından uyarıldı.

Söz konusu değişiklik kapsamında, kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için açık rıza almak yerine işlemenin meşru menfaat şartına dayandırılması planlanıyordu.

  • Çin mahkemesinde yapay zekâ, yargıçlara tavsiyelerde bulunarak ve cezalandırmayı kolaylaştırarak adalet sisteminin her köşesine ulaşıyor.

Çin, mevzuat önererek, dilekçe oluşturarak ve kararlarda "görülen insan hatalarını" saptayarak yargı sistemini yapay zekâ (AI) ile geliştiriyor. Pekin Yüksek Mahkemesi, son yayınlanan sistem güncellemesinde hakimlerin artık her davada yapay zekâya resmi olarak danışması gerektiğini belirtti. Hâkimler ve avukatlar, yapay zekânın önerisinden sapmaya karar verirlerse yazılı bir gerekçe sunmak zorundalar.

E-Bültene Kayıt Ol
Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için
e-bültene üye olun. Fırsatlardan yararlanın.
+90 444 42 68