Dijitalleşmenin Kişisel Verilere Etkisi

Anasayfa / Blog

Dijitalleşmenin Kişisel Verilere Etkisi


Günümüz dünyasında dijitalleşme gittikçe hız kazandı. Dijitalleşme ile her şey daha hızlı ve kontrol edilemez bir hale büründü ve otokontrolün sağlanması için başka bir dijitale ihtiyaç duyuldu. Bu döngü çığ gibi büyüdü ve birçok alana nüfuz etti. İnsanlar bu dijital çembere dahil oldukları gibi insan bünyesinde bulunan yerler de bu çemberin etkisinde kaldı. Şirketler/Kurumlar ise bunların başında gelmektedir.

Dijitalleşmeyle birlikte kişisel verilere ulaşım kolaylaştı. Kişisel verilerin önemi günden güne artmakta olup, dijital dünyada daha da korunmasını zor hale geldi. Buradaki tezat durum fark edildiği gibi; kişisel verilerin korunmasını kolaylaştıran teknoloji aynı zamanda kişisel veriler için güvensiz bir ortam yarattı.


Dijitalleşen dünyanın olumlu yönlerini ortaya çıkarmak ve olumsuz yönlerinden korunmak adına yasal düzenlemeler getirildi. Bilişim hukuku, siber güvenlik, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi verilerin korunması için tedbirler alındı. BTK, KVK Kurulu gibi denetleyici kurumlar oluşturuldu. Bu durum aslında bizlere bir kez daha her şeyin birbirine zincirleme bağlı olduğunu, bir bütün olarak hareket ettiğinin göstergesi oldu. Dijitalleşen dünya ile ortaya çıkan zafiyetlerden korunmak için, oluşturulan tedbirler bütünü de hukuku ve bilişimi bir araya getirdi.


Kurumlar/Şirketler insanların en çok faaliyet gösterdiği alanlardan birisi olması sebebiyetle en çok kişisel verinin barındığı da yerlerdir. Kurumlar dijitalleşen dünyadan payını olumlu ve olumsuz yönleriyle aldı.

 Dijitalleşme şirketlere her ne kadar pratik çözümler sunsa da rekabeti artırdı ve verilerin korunmasını zorlaştırdı. (Siber saldırı, ağ güvenliği vb.) Dijitalleşmenin olumsuz etkilerden korunmak için kurumlar teknik ve idari tedbir alarak ilerlemek zorunda kaldı. Tedbirler kişisel verilerin korunmasında da önemli bir rol oynadı.


Kurum bünyesinde ki tüm birimlerin; kişisel verileri korumak için alınan tedbirler başta olmak üzere tüm tedbirleri almasının, ekip şeklinde tedbirlere uyması ve yönetmesi doğru bir süreç yönetimi olur. Tedbirlerin tek bir departmanın sorumluluğuna bırakılmamalıdır. Tüm departmanlara alınması gereken tedbirler konusunda farkındalık eğitimleri verilmesinin önemi idrak edilmelidir.


Dijitalleşmeye en iyi şekilde uyum sağlanmalı ve kişisel verilerin korunması için güçlü mekanizmalar ve yönetim anlayışı kavranmalıdır. Dijitalleşmenin pozitif yönlerinden en iyi şekilde faydalanmalı ve negatif yönlerine karşı ise yine teknolojiyi kullanarak önlem alınmalıdır.


Dünden bugüne kültürel dinamikler, yönetim ve pazarlama şekilleri farklı yönlerden değişiklikler göstermişlerdir. Çağın getirdiği dinamikleri iyi değerlendirmeli ve kendi ihtiyaçlarımıza göre en iyi şekilde uyarlamalıyız. Bu şekilde ilerleyen bir süreç kişisel verilerimiz başta olmak üzere birçok yönden ihtiyaçlarımıza cevap verecektir.
E-Bültene Kayıt Ol
Kampanya ve duyurulardan haberdar olmak için
e-bültene üye olun. Fırsatlardan yararlanın.
+90 444 42 68